מהי אוריינות ואיך מפתחים אותה אצל ילדים בגיל הרך?

אוריינות היא היכולת להפיק מסרים מוסכמים מראש כמו צלילים, כתיבה, ציור ושירה. למעשה, פיתוח של מיומנות זו היא חשובה מאוד בגילאי הרך, מאחר וכל עיכוב בפיתוח של המיומנות הזו עלול להוביל בהמשך לקשיים תקשורתיים חמורים, גם בגילאים בוגרים. למעשה, החל מרגע הלידה ילדים מתחילים לפתח את היכולת הזו על ידי הפקה של צלילים, כאשר בהמשך הצלילים הופכים למילים. ככל שהיכולת הזו מפותחת בגילאים צעירים, כך ניתן ליצור כישורים נרחבים בהבנת הנקרא, כתיבה, דיבור וכן יכולת לבצע פעולות שונות כמו הבנה של מידע והערכה שלו באופן ביקורתי, השגת מידע דרך מקורות שונים לצד יכולת לעבד את המידע ולקבל החלטות. עידוד אוריינות באמצעות דוגמה אישית, חקר הסביבה וכן נקיטת פעולות שונות היא זו שתאפשר לילדים בגיל הרך ליצור את המיומנות הקריטית הזו.

כיצד לפתח אצל ילדים מיומנות של אוריינות?

המשמעות הבסיסית של אוריינות היא היכולת לקרוא, לכתוב וכן לעבד את המידע לכדי נקיטת פעולות. מאחר ובגיל הרך המוח של הילדים עדיין לא מפותח באופן מלא, נדרש מכם ההורים כמו גם מהצוותים החינוכיים לעבוד עם הילדים בצורה עקבית, מתוך מטרה לפתח את המיומנות הזו עוד בגילאים צעירים מאוד. מיומנות קריאה וכתיבה בגיל קטן היא בעלת השפעה דרמטית על איכות החיים של הילדים, ולכן צריך להתחיל כמה שיותר מוקדם. כיצד תוכלו לעשות זאת? להלן מספר טיפים:

קריאה של ספרים:

המיומנות של קריאת ספרים בגיל צעיר היא חיונית לטובת פיתוח מיומנות  זו. מאחר ומדובר בילדים רכים בשנים, רצוי קודם כל לבצע הכרות עם הספר על ידי מתן אפשרות לילד לבחור את הספר אותו הוא רוצה לקרוא, וליצור במקביל שיחה על הספר – ממה הוא עשוי? מהם הצבעים שמופיעים בספר? מהם האלמנטים שמופיעים על הכריכה מבחינת שם הספר, הסופר, ההוצאה ועוד. ככל שמתמקדים עם הילד בפן החזותי אבל גם המילולי, כך ניתן להפוך את תהליך הקראת הספר לבעלת משמעות בעבורו מבחינת היכולת לתפוס הן את המיומנות של הקריאה אבל גם מיומנות של הבנת הנשמע, באמצעות פעילות משותפת ומגבשת.

 

מילים מצוירות:

בשביל לפתח מיומנות בדמות אוריינות בגיל הרך, מומלץ להיעזר בספרים לגיל הרך כמו למשל הספר שעת ריכוז. באמצעות יצירה של מחסן מילים וציור גרפי פשוט ניתן להסביר לילדים כיצד לקשר בין האלמנט החזותי לבין המילה, ובכך להוביל ליצירה של קישור בין מילים לבין תמונות.

שירה:

שירה היא פעילות כיפית אותה מומלץ לבצע עם הילדים, מתוך מטרה ללמד את הילדים אודות הפקת צלילים וחיבור של המילים לכדי משפטים. חשוב להיות בקשב כלפי התגובות של הילד לצלילים, מתוך מטרה להבין לאיזה שיר הוא הכי מתחבר ובהתאם לכך ליצור בעבורו גם חוויה מהנה אבל גם כזו שמאפשרת לפתח מיומנות חשובה בדמות הקשבה, דיבור וחיבור בין צלילים.

ציור:

פיתוח של מיומנות מוטוריקה עדינה היא בעלת חשיבות עצומה בגיל הרך, ועל כן מתן דגש על פיתוח של המיומנות הזו על ידי ציורים מהווה דרך מצוינת ליצור בעבור הילדים תמהיל שמשלב גם הנאה מצד אחד אבל גם יכולת לפתח מוטוריקה עדינה שאותה ניתן בהמשך לתרגם לכדי כתיבה של מילים ומשפטים, גם בגילאים צעירים מאוד.

מתקשים בדרך? פנייה להדרכה הורית יכולה לסייע

אם אתם מתקשים לפתח את המיומנות הזו אצל הילדים, מומלץ לפנות להדרכה הורית מטעם מדריכה מוסמכת אשר תדריך אתכם בדרך ותאפשר לכם ליצור בעבור הילדים תמהיל המשלב אלמנטים כמו ציור, קריאה של ספרים וכן מיומנות מוטרקיה עדינה באמצעות צעצועים וחומרים שיש לכם כבר בבית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות