צאצאיהם של מגורשי ספרד: אלו השלבים להוצאת דרכון פורטוגלי, וזה הזמן לממש את הזכאות

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה של חזרה לשורשים, לא מעט בזכות תיקון חוק היסטורי שאושר בפרלמנט הפורטוגלי בשנת 2015 ובמסגרתו צאצאים של מגורשי ספרד כמו גם פורטוגל זכאים לקבל דרכון בהליך מקל. למעשה, מאז אושר התיקון לחוק, מעל ל 10,000 ישראלים קיבלו את הדרכון הפורטוגלי הנחשק, וכעת גם לכם כצאצאים יש את היכולת לממש את הזכאות ובהתאם לכך להוביל תהליך שבסופו תוכלו להפוך לאזרחי פורטוגל וחלק בלתי נפרד מתושבי אירופה. כיצד תוכלו לממש את הזכאות שמגיעה לכם כחוק? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

הוצאת דרכון פורטוגלי – כל מה שצריך לדעת

על מנת להוציא דרכון פורטוגלי, נדרש לבצע מספר שלבים. מאמר שמסביר על כל התהליך מתחילתו ועד סופו מאפשר לכם לקבל את כל המידע בנוגע לתהליך, כל זאת כחלק מהבנה כי ככל שהגשת הבקשה המבוססת על איתור של שם המשפחה ברשומות של הקהילה היהודית האמונה על התחום מטעם ממשלת פורטוגל היא המפתח לתחילת ההליך שבסופו תקבלו את הדרכון. שימו לב כי הוכחת הזכאות המתבצעת באמצעות איתור שם המשפחה היא ללא עלות, אולם בהמשך השלבים נדרש לשלם אגרות כמו גם להתמודד עם בירוקרטיה לא פשוטה, ועל כן במידה ואתם צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל, רצוי לפנות לעורך דין המתמחה בתחום ואשר ילווה אתכם לכל אורך הדרך. הליך של הוצאת דרכון פורטוגלי נמשך בממוצע בין שנה וחצי ועד שלוש שנים, אולם לאור הביקוש האדיר מצד הישראלים העיכובים הפכו לחלק מהותי שמעכב מאוד את היכולת להשלים את התהליך. בשל כך, ליווי מקצועי הוא חיוני.

מהם השלבים להוצאת דרכון פורטוגלי?

  • איתור שם המשפחה: בשלב הראשון יתבצע תהליך שבמסגרתו שם המשפחה המקורי ייבחן ברשומות של הקהילה היהודית בפורטו או בליסבון, מתוך מטרה להוכיח זכאות לאנוסי בפרד ופורטוגל. מדובר בשלב ראשוני שדורש מכם להנפיק מסמכים כמו תעודות זהות, רישום של בני המשפחה במדינות הללו בתקופות של הגירוש וכן כל מסמך שתומך בהיותכם צאצאים. מדובר בשלב מקדמי שאורך לרוב בין חודש ועד חודשיים, לכל היותר.
  • הגשת בקשה לקהילה היהודית: במסגרת התיקון לחוק האזרחות נקבע כי הקהילה היהודית בפורטוגל היא זו שתהיה אחראית על אישור הטפסים הפורמליים אותם מגישים הצאצאים לטובת קבלת הדרכון, כאשר כלל המסמכים הללו צריכים להיות מתורגמים כמו גם חתומים ע"י עורך דין נוטריון. לאחר איסוף כלל המסמכים וחתימה עליהם, הבקשה עוברת לקהילה שבוחנת את הפרטים ומאשרת או דוחה את הבקשה, כאשר השלב הזה נמשך בין שנה וחצי ועד שנתיים, בעקבות העומס הרב המוטל על הקהילה.
  • קבלת הדרכון: השלב האחרון והמרגש ביותר הוא כמובן הרגע שבו אתם מקבלים את הדרכון, וזאת לאחר תשלום אגרה בסך של 20 יורו בעבור תעודת זהות וכן 80 יורו לדרכון. לאחר ששילמתם תקבלו את הדרכון בדואר עד לבית, ובכך תוכלו להשלים את התהליך ולהחזיק בדרכון פורטוגלי.

צאצאיהם של מגורשי ספרד: אלו השלבים להוצאת דרכון פורטוגלי, וזה הזמן לממש את הזכאות

הוצאת דרכון פורטוגלי – שפע של יתרונות

אין ספק כי בעבור צאצאים של אנוסי ספרד ופורטוגל, התיקון ההיסטורי לחוק האזרחות מהווה הזדמנות מצוינת לקבלת דרכון שמאפשר כניסה חופשית לארה"ב ואוסטרליה ללא הוצאת ויזה, יכולת לנצל את האזרחות הכפולה בשדות תעופה, מגורים ועבודה ביבשת אירופה וכן יכולת לנצל את הדרכון לטובת מגורים במדינה מתפתחת מתקדמת כמו פורטוגל. מאחר ובשנים האחרונות הוגשו עשרות אלפי בקשות, רצוי להתחיל בהליך כבר עכשיו, ובכך להוביל למימוש זכאות שמגיעה לכל צאצא של אנוסי ספרד ופורטוגל.

לסיכום

אם אתם צאצאים של אנוסי ספרד כמו גם פורטוגל, זה הזמן לפנות לחברה מקצועית שתאפשר לכם להתחיל את השלבים הנדרשים ובסופם לקבל את הדרכון המקנה שפע רחב של יתרונות, החל מהיבט כלכלי ועד היבטים של נוחות במעבר בין מדינות האיחוד, כולל ארה"ב ואוסטרליה.

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות