מדריך חשוב: טיפים שימושיים שיעזרו לכם למנוע שריפה בבית

אפשר לקבוע כמעט בוודאות ששריפה היא אחד הפחדים הגדולים שלנו. היא פורצת באופן מיידי וללא התרעה, ומכלה כל מה שבדרכה. שריפה בדירה מפחידה אותנו במיוחד מכיוון שקודם כל היא מסכנת את חיינו וחיי יקירינו. גם אם אין חשש לסכנת חיים השריפה יכולה להוריד לטמיון את הרכוש והזיכרונות שצברנו בעשרות שנות חיים.

גורמים אפשריים

בכל בית מודרני ישנם לא מעט גורמים היכולים לגרום להתפרצות של שריפה. מכשירי חשמל שונים, כיריים לבישול המופעלות על גז, ילדים קטנים שעלולים לשחק בגפרורים או במצית, ובחודשי החורף הקרים מכשירי חשמל שונים שנועדו לחמם את הבית. כמובן שכל בית גם מלא בחומרים דליקים כמו שמיכות, רהיטים ובגדים, שיידלקו במהירות מהניצוץ הקטן ביותר. אם חלילה האש נדלקת, קשה מאוד לכבות אותה. אפשר לנקוט אמצעים שונים כדי לטפל במצב כזה, אפשר להתקין גלאי עשן חכם, לעבור לגז ועוד. על כל אלה נדבר בהמשך הכתבה.

מניעה

כולנו מכירים את לוחמי האש ומקווים שלא להזדקק לשירותם. לא רבים יודעים, אך במקרה של שריפה בדירה לוחמי האש משתמשים בכמות מים אדירה, כך שגם אם חפצים שונים שרדו את האש ההרסנית הם נפגעים ונהרסים מכמות המים הגדולה. כמו כל דבר שאנו לא רוצים לפגוש בחיים, עדיף להתעסק במניעת השריפה מראש מאשר להתמודד איתה אחרי שהיא פורצת. ריכזנו עבורכם רשימה של צעדים פשוטים שלא דורשים כמעט מאמץ, אך יכולים להציל חיים ולמנוע נזקי רכוש ועוגמת נפש.

אז מה כדאי לעשות?

חשמל

חשוב מאוד להקפיד על שימוש במכשירי חשמל מאושרים ובעלי תקן. חשוב מאוד לראות שהחוט אינו חשוף ושהשקע והתקע במצב תקין. אם התקע או השקע מעט מפוחמים או מעלים ניצוצות יש לפנות לחשמלאי. במקרה של הפסקות חשמל חוזרות או נפילה חוזרת של אחד השאלטרים יש להימנע מהרמה חוזרת ולהזמין איש מקצוע.

 

 

חורף

למרות הקור העז והפיתוי לחימום מהיר יש להימנע ככל שאפשר מתנורי סלילים. תנורים אלו מתחממים במהירות וברגע של חוסר תשומת לב עלולה להתפתח שריפה. כדאי לחמם את הדירה באמצעות מיזוג אוויר או רדיאטור.

תנור עצים

אם יש לכם בבית תנור עצים או אח הקפידו על שימוש נכון, סגירה מלאה של התנור, ובדקו שהוא מכובה כשסיימתם.

גז

אם יש לכם כיריים המופעלות באמצעות גז, תנור חימום הפועל על גז, או מערכת גז לחימום מים חשוב לוודא שסגרתם את זרימת הגז לאחר תום השימוש באחת המערכות. אם אתם נוסעים לחופשה של כמה ימים כדאי לסגור את ברז הגז.

עישון

אם אתם מעשנים, הקפידו שלא לעשן בתוך הבית אלא במרפסת או בחצר. כמו כן, הקפידו לכבות את בדל הסיגריה.

גלאי עשן

גלאי עשן שיתריע במצב בו יש עשן בבית. ישנם סוגים שונים של גלאי עשן הפועלים בטכניקות שונות. גלאי עשן מודרניים הם דקורטיביים וקטנים כך שתוכלו לשלב אותם בבית ללא מאמץ מיוחד. הגלאים מתריעים על עשן בדירה באמצעים שונים ויכולים להציל חיים ורכוש ולמנוע עוגמת נפש גדולה.

ילדים

הקפידו להרחיק גפרורים מהישג ידם של הילדים, אחסנו אותם במדף גבוה. מהגיל המתאים אפשר גם לדבר עם הילדים ולהסביר להם את הסכנות. בנוסף, ישנם מכסים דקורטיביים לשקעים שימנעו מילדים קטנים לתחוב אליהם חפץ מתכתי.

לסיכום

ישנן לא מעט דרכים בהן אפשר למנוע שריפה. הצעדים המופיעים ברשימה קלים מאוד, וכל מה שנדרש הוא מעט תשומת לב. זכרו, אי אפשר להיות זהיר מדי! עדיף להשקיע עוד כמה שניות ולדעת שעשיתם הכל כדי למנוע שריפה.

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות