רגע לפני הצו הראשון: כל מה שצריך לדעת על המבחנים שיקבעו את עתיד ילדכם בצבא

אם הילד שלכם קיבל זימון לצו הראשון, אתם צריכים לקרוא את המאמר הבא. מיד נסביר מה זה צו ראשון, אילו מבחנים הילד שלכם יעבור בצו הראשון ואיך ניתן לעשות הכנה מקדימה ליום המרגש והחשוב הזה.

מה זה צו ראשון?

הצו הראשון הוא למעשה תהליך המיון הראשוני של הילד שלכם בצה"ל. במהלך הצו הראשון הילד שלכם יעבור סדרה רחבה מאד של מבחנים ומבדקים שיאפשרו לצה"ל לאסוף את כל הנתונים שהוא צריך. באמצעות נתונים אלה, יוכל צה"ל לשבץ את ילדיכם לתפקיד שהכי הולם את הכישורים שלו ולכזה שממלא כמובן גם את הצרכים של הצבא. זו הסיבה שבגינה היום של הצו הראשון הוא יום מכריע מאד. בהתאם לתוצאות שהילד שלכם ישיג במחנים כך ייקבע העתיד שלו בצה"ל. זה כמובן ישפיע מאד על השירות שלו בצבא אך לא רק, כי אם גם על החיים האזרחיים שלו לאחר מכן. בהמשך המאמר נדבר על תרגול לקראת הצו הראשון, כזה שיכין את הילד שלכם ליום החשוב הזה.

אילו מבחנים יעבור הילד שלכם?

המבחן הראשון שהילד שלכם יעבור הוא מבחן פסיכוטכני ממוחשב. מטרתם של המבחנים הללו היא לקבוע את ציון הדפ"ר שלכם, שהוא דירוג פסיכוטכני ראשוני ביותר. רמת השאלות במבחנים הללו משתנה בהתאם לרמה שתפגינו. מה זה אומר? ככל שתפגינו יותר ידע, כך רמת הקושי של השאלות תעלה. ככל שתטעו יותר, כך רמת הקושי של השאלות תרד.

המבחנים הפסיכוטכניים מחולקים ל-5 חלקים. החלק הראשון הוא מבחן אנלוגיות מילוליות, שבו תצטרכו לזהות קשר בין שתי מילים מתוך שלוש. החלק השני הוא מבחן אנלוגיות צורניות, שבו הילד שלכם יצטרך לזהות קשר בין שתי צורות שונות. החלק השלישי הוא מבחן חשיבה צורני, שבו הילד שלכם יצטרך לזהות חוקיות המתקיימת בסדרה של צורות. החלק הרביעי נקרא מבחן הוראות, הבודק ריכוז ודיוק. החלק האחרון הוא מבחן כמותי, מבחן מתמטי בעיקרו.

 

 

בנוסף, יעבור הילד שלכם בצו הראשון בדיקות רפואיות שיקבעו את הפרופיל שלו, ראיון אישי שיאפשר למראיין לבחון את מדדי האישיות שלו, את העברית שלו ואת נתוני ההשכלה.

איך מתכוננים למבחנים של הצו הראשון?

כפי שכבר הבנתם, מדובר ביום גורלי עבור הילד שלכם והמטרה שלכם עכשיו היא להכין אותו ליום הזה, על מנת למקסם את ההישגים שלו ככל שניתן. לכן, אנחנו ממליצים לכם שלא להסתפק בלמידה עצמית ולהציע לילד שלכם להיעזר בקורס מקצועי אונליין שכולל למעשה הכנה מלאה ליום הגורלי והחשוב הזה.

אנחנו מדברים למעשה על מבחנים אונליין שהילד שלכם יוכל להתנסות בהם ולהכין את עצמו כמה שיותר למבחנים האמיתיים שיש בצו הראשון. המבדקים הללו כוללים בין השאר מאגר שאלות מגוונות, תרגול שאלות מכל נושאי הבחינה, הכנה גם לראיון האישי, הסבר מפורט לפתרון התרגילים, מעקב אחר קצב ההתקדמות שלכם, היכרות עם כלל מרכיבי הבחינה ועוד.

כשאנחנו מדברים על הכנה לצו הראשון אנחנו מתכוונים בראש ובראשונה להכנה המנטלית. הבינו, מדובר ביום עמוס וגדוש מאד, יום שבו ההתרגשות היא בשיא ויכולה להשפיע מאד על ההישגים של הילד שלכם. לכן, ככל שהוא יבוא מוכן יותר למבחנים, כך הוא פחות יתרגש ויביא לידי ביטוי את היכולות האמתיות שלו.

לסיכום

רגע לפני הצו הראשון אנחנו ממליצים לכם להכין את הילד שלכם ככל שניתן, על מנת למקסם את ההישגים שלו ביום החשוב הזה. מדובר ביום שיקבע את עתיד הילד שלכם בצבא אך לא רק, ברוב המקרים יש לו השפעה ישירה גם על הקריירה שאחרי.

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות