הילד סובל מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות? אולי כדאי לנסות פתרון טבעי לתופעה

דלקות אוזניים הינן תופעה שכיחה במיוחד בקרב ילדים. בעוד הטיפול הקונבנציונאלי מציע אנטיביוטיקה ומנוחה, יש לרפואה הסינית מספר טיפולים שעשויים להקל על התסמינים ואף למנוע דלקות אוזניים. מה הם הטיפולים הללו? כיצד הם יכולים לעזור? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מה זה דלקת באוזניים?

דלקת אוזניים היא דלקת בחלל האוזן שעלולה להוביל להצטברות של הפרשות. הדלקת יכולה להיות חד פעמית או מתמשכת, וההפרשות יכולות להיות מוגלתיות או שקופות. בנוסף ייתכן וייווצרו שלפוחיות על פני עור התוף או נקב בעור התוף. הדלקת מופיעה לרוב לאחר הצטננות, הגורמת לכאבי גרון, הגורמים לדלקת בדרכי הנשימה העליונות. דלקת זו גורמת להגדלה של בלוטות הלימפה בצוואר, וכתוצאה מכך אין ניקוז מחלל האוזן אל הלוע ומצטברים נוזלים המהווים מצע גידול מעולה לנגיפים או חיידקים שמייצרים את הדלקת באוזן. הרפואה הסינית מציעה טיפול טבעי בדלקת אוזניים שמקל על התסמינים ויכול לסייע כנגד הדלקת, כמתואר בהמשך המאמר.

הגורמים לדלקת אוזניים

קיימים מספר גורמי סיכון לדלקות אוזניים חוזרות:

  • ילדים בעלי אסתמה או אלרגיות
  • ילדים ששותים מבקבוק בשכיבה
  • נטייה גנטית והיסטוריה משפחתית

הטיפול בדלקות אוזניים לפי הרפואה המערבית

רוב הילדים הסובלים מדלקות אוזניים מבריאים תוך כמה ימים ללא טיפול. במידה והדלקת מחמירה, ניתן לגשת לטיפול אנטיביוטי, אך לצערנו כיום רוב החיידקים הפתוגניים פיתחו עמידות לאנטיביוטיקה, לכן מומלץ לקחת אותה רק כאשר הדלקת מחמירה או מגיעה עם תסמינים נוספים.

 

 

הטיפול בדלקות אוזניים לפי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מציעה מספר שיטות טיפול להקלה ומניעה של דלקות אוזניים:

הומאופתיה

המטפל לומד את הילד לעומק, בוחן את האופי וההתנהגות שלו, ולאחר עיבוד כל הנתונים הללו הוא מתאים לילד תרופה הומאופתית שמקלה על הכאבים והתופעות הנלוות לדלקת אוזניים, וגם עשויה לשפר את פעילות מערכת החיסון, כך שהמחלה תיעלם או תחזור לעיתים רחוקות יותר. טיפול הומאופתי יכול לעזור גם עבור דלקת אוזניים ויראלית, לעומת אנטיביוטיקה שמטפלת רק בדלקות חיידקיות. קיימות הרבה תרופות הומאופתיות לטיפול בכאבי ודלקות אוזניים, ורצוי להתייעץ עם הומאופת או עם הרופא המטפל כדי להתאים לילד את התרופה שהכי מתאימה לו.

דיקור סיני

הדיקור הסיני יכול לשפר את הפעילות של המערכת החיסונית ולצמצם את הנטייה לליחה. הרפואה הסינית מקשרת בין הנוזלים באוזניים לבין חולשה בטחול, האחראי על פיזור אנרגיית הצ'י בגוף וכן גם על הנעת הנוזלים. סדרת טיפולי דיקור קצרים באזור זה עשויה לעזור להתגבר על המחלה ותסמיניה.

נטורופתיה

ישנם מספר טיפים לפי עקרונות הנטורופתיה העשויים לסייע במניעה של דלקת אוזניים:

  • להניק את הילד בחודשי חייו הראשונים
  • לא לעשן ליד הילדים
  • הפחתת מזונות מעודדי ליחה כמו בוטנים ובננות
  • הפחתת מזונות המכילים סוכר
  • אכילת פירות וירקות העשירים בוויטמינים ונוגדי חמצון
  • צריכת צמחים כמו אכינצאה או פרופוליס העשויים לחזק את מערכת החיסון

לסיכום

דלקות אוזניים בקרב ילדים נגרמות בשל נגיפים או חיידקים שמייצרים דלקת באוזן בגלל ניקוז לקוי של הנוזלים. הטיפול המסורתי בדלקת אוזניים הינו מנוחה ובמקרים מסוימים גם מתן אנטיביוטיקה, אך הרפואה הסינית מספקת כלים נוספים להתמודדות עם הדלקת, כמו דיקור סיני, הומאופתיה ונטורופתיה. כל אלה מסתכלים על המטופל כשלם ומתאימים לו את הטיפול המדויק עבורו כדי להקל על התסמינים ואף למנוע הישנות של הדלקת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות