מה זה רכב אוטונומי ולמי הוא מתאים?

בעידן המודרני של הטכנולוגיה המתקדמת, גם שליטה על הרכב באמצעות תוכה עשויה להיתפס בעיננו כחלום לא דמיוני. ובכן, זה ממש לא דמיוני וכיום בשוק תוכלו למצוא מגוון רחב של רכבים אוטונומיים שנוסעים ללא מגע יד אדם. מה זה רכב אוטונומי ומה היתרונות שלו? מתחילים.

מה זה רכב אוטונומי ולמה כדאי לעשות לו ביטוח?

מיד נדבר על למה כדאי לעשות ביטוח לרכב אוטונומי ואיך שירות כזה יכול לעזור לכם, אך תחילה נסביר מה זה בכלל רכב אוטונומי. רכבים אוטונומיים הם רכבים הנשלטים על ידי מחשב שאינם דורשים נהג אנושי. הם מחוללים מהפכה בענף התחבורה בכך שהם מקלים על אנשים להגיע מנקודה A לנקודה B מבלי לדאוג לנהיגה.

הרכבים האוטונומיים הראשונים פותחו במאה ה-20, אך ייצור המוני של רכבים אוטונומיים לחלוטין רק מתחיל. מכוניות אלו יהיו הרבה יותר בטוחות מאלו שנוהגים בהן בני אדם, משום שהן לא מוסחות או מתעייפות והן יכולות להגיב הרבה יותר מהר ממה שבני אדם יכולים. ישנם סוגים רבים ושונים של רכבים אוטונומיים בשוק כיום, כולל מכוניות נוסעים, משאיות, אוטובוסים, רכבות, סירות וכלי טיס.

אז למה כדאי לעשות ביטוח לרכב אוטונומי? ובכן, למרות העובדה שמדובר ברכב אוטומטי שלא נשלט על ידי הנהג, עדיין התוכנה שלו יכולה לטעות במקרים מסוימים, מה שעלול לגרום לתאונות. בנוסף, לא תמיד התאונה נגרמת באשמה של הרכב עצמו, כי אם בגלל תנאי מזג האוויר, תנאי הכביש ועוד. לכן, חשוב מאד לעשות ביטוח רכב גם לרכב אוטונומי, על מנת שזה יכסה אתכם לכל מקרה של תאונה.

 

 

מה היתרונות שלו והחסרונות?

צמצום עומסי התנועה – כלי רכב אוטונומיים הם העתיד של התחבורה. הם יכולים לעזור לצמצם את התנועה, להציל חיים ולהפוך את העולם שלנו למקום נקי יותר. בנוסף, מכוניות אוטונומיות מסוגלות לנהוג קרוב יותר זו לזו מאשר נהגים אנושיים, מה שאומר שלהולכי רגל יהיה יותר מקום ללכת על מדרכות ומעברי חצייה.

בטיחות משופרת – לרכבים אוטונומיים יש גם דירוג בטיחות גבוה בהרבה משאר סוגי המכוניות. בשנת 2016 היו 37,461 הרוגים בכבישים בארה"ב 94% מהם נגרמו מטעות אנוש. המנהל הלאומי לבטיחות בדרכים מצא כי למכוניות בנהיגה עצמית שיעור תאונות היה רק 1 מכל 100 מיליון מיילים שנסעו – וזה הרבה יותר בטוח מאשר רכב רגיל.

ירידה בצורך בחניה – מכוניות אוטונומיות יכולות לנצל יותר מקום במגרש חנייה מאשר מכונית מסורתית, מכיוון שהן אינן זקוקות לכל כך הרבה מקום לנהג. המשמעות היא שיש יותר מקום פנוי למכוניות אחרות לחנות באותו חניון.

הגברת הנגישות לאנשים עם מוגבלות – לאור העובדה שאנחנו מדברים פה על רכב עצמאי באופן יחסי, הוא גם מספק יותר נגישות לאנשים בעלי מוגבלויות שונות.

כמה עולה רכב אוטונומי?

יש מגוון רחב של רכבים אוטונומיים ולכם לא נוכל לסקור את כל המחירים. עם זאת נוכל לומר שבאופן יחסי לרבים המסורתיים, הרכב האוטונומי הוא בהחלט יקר מאד. לדוגמא, בארצות הברית המחיר נע היום בין 71,000-116,000 דולר. תכפילו את זה ב-3.4 ותקבלו את העלות של הרכב לפי שקל, וזה עוד לפני מיסים וביטוחים. אגב, אם אתם רוצים ללמוד עוד על הנושא של הרכב האוטונומי, אנחנו ממליצים לכם להאזין לפודקאסט מעניין בנושא שסוקר את התחום מכל הזוויות.

לסיכום

אין ספק שהרכב האוטונומי הוא רכב בעל טכנולוגיה פורצת דרך. לרכבים האוטונומיים יש מגוון רחב של יתרונות, אך עם זאת חשוב לציין שהם עולים הרבה יותר ביחס לרכבים רגילים בשוק.

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות