הורים טריים: כל מה שלא ידעתם על שינה של תינוקות

כהורים טריים, גם אתם בוודאי חווים לא מעט לילות לבנים, בעקבות התעוררות של התינוק במהלך היום וגם הלילה. למעשה, אחד האתגרים הקשים ביותר בעבור הורים בשלבים הראשונים הוא ליצור הרגלי שינה נכונים אצל התינוק, בייחוד לאור העובדה כי לשינה יש חשיבות עצומה הן מבחינת ההתפתחות של המוח והגוף אבל גם מבחינת עייפות יתר ועצבנות שמגיעה לאחר שינה שאינה איכותיות מספיק. אם גם אתם מוצאים את עצמכם עם עוד לילה ללא שינה, זה הזמן לקבל את המידע אודות שינה של תינוקות, וכיצד תוכלו ליצור שגרת שינה שלא רק תסייע להם להתפתח אלא גם לכם כהורים, לאגור כוחות.

שינה – חלק בלתי נפרד מההתפתחות של התינוק

בדיוק כמו שאיפה של חמצן, שינה היא צורך פיזיולוגי של תינוקות, פעוטות וגם מבוגרים. אנו מבלים כשליש מחיינו בשינה, אולם כאשר מדובר בתינוקות עד גיל שנתיים, השינה היא משמעותית מאחר והיא מאפשרת למוח להתפתח, לחזק את המערכת החיסונית ואף לתרום להפחתת מחלות ודלקות. מאמר שמסביר לעומק על הנושא מאפשר לכם כהורים טריים להעמיק את הידע, ובהתאם לכך לקבל כלים שיסייעו לכם להרדים את התינוק בקלות. בנקודה זו חשוב לציין כי תינוקות מגיל לידה עד גיל 8 חודשים זקוקים לשלוש תנומות קבועות הנמשכות בין 3-4 שעות, שמונה חודשיים תנומות פעמיים ביום לשעתיים והחל מגיל שנה ועד שנתיים לשתי תנומות. מאחר וילדים זקוקים לשגרה קבועה, רצוי כבר עכשיו לסגל לעצמכם הרגלים חדשים, עליהם נפרט כעת.

כיצד להרגיל את התינוק להירדם במהלך היום והלילה?

סידור החדר

לחדר שבו התינוק ישן יש משמעות אדירה מבחינת היכולת להירדם בקלות. רצוי לצבוע את הקירות בצבעים רגועים וכן לשלב טפטים, כאשר במדריך הזה תוכלו למצוא את כל המידע לגבי שילוב של טפט ועיצוב של חדר ילדים מוצלח. שימו לב כי החדר צריך להיות מוחשך ועל כן רצוי להתקין גם וילונות, כל זאת כחלק ממטרה ליצור חדר מרגיע ונטול גירויים חיצוניים שעלולים להשפיע על ההירדמות של התינוק.

הרדמה בשעות קבועות

רצוי לנהל לו"ז קבוע של הרדמות, ולציין במחברת מתי התינוק נרדם. כיום ניתן לבצע רכישה של יומן לתינוק המאפשר לכם להישאר בשליטה לגבי השעות, ובהתאם לכך גם לזהות את מחזור השינה, כך שניתן יהיה להימנע מעייפות יתר.

עיטוף

תינוקות בשלבים הראשונים של חייהם זקוקים למעטפת של ביטחון כמו גם נוחות. עיטוף התינוק היא טכניקה מוכרת המאפשרת לתינוק לא רק להירדם במהירות אלא גם להימנע מתנועות חדות של הרגליים או הידיים שעלולות להעיר אותו. כאן תוכלו למצוא מדריך שיסייע לכם לבצע את העיטוף בצורה נכונה, ובכך להוביל ליצירה של עיטוף נכון שיוביל גם לשינה איכותיות ועמוקה.

הורים טריים: כל מה שלא ידעתם על שינה של תינוקות

קבלת ייעוץ

כהורים טריים אתם לא פעם נתקלים בקשיים בגידול של התינוק אך גם בהירדמות. העייפות כמו גם הקושי משפיעים על קבלת ההחלטות ואף מובילים לתחושה של תסכול, ועל כן התייעצות עם מדריכת שינה מוסמכת יכול לסייע לכם לקבל מידע מהימן כמו גם טכניקות הרדמה שמאפשרות לכם ליצור שגרת שינה קבועה. אם התינוק מגלה סימנים של מצוקה או חוסר נוחות, רצוי לקבוע תור אצל הרופא בשביל לשלול בעיות רפואיות שעלולות להקשות על השינה וההירדמות.

לסיכום

כהורים טריים אתם מתמודדים עם לא מעט קשיים, כולל בתחום השינה. החדשות הטובות הן שאפשר ואף רצוי ליצור שינוי משמעותי, כל זאת באמצעות התמדה, מעקב וכן עיצוב נכון של החדר, כחלק  מהבנה כי הסביבה היא פרמטר אשר משפיע מאוד על היכולת של התינוק להירדם. זה הזמן לעבור על הטיפים אותם הצגנו לכם כאן, ובכך להוביל ליצירה של איכות חיים משופרת גם בעבור התינוק – אבל גם בעבורכם כהורים עייפים, אך מאושרים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

 

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות