הורים – לא קונים דירה לפני שיש לכם נסח טאבו!

רכישת דירה היא עסקה גדולה מאוד ומורכבת. למעשה, זו כפי הנראה העסקה הגדולה ביותר שתעשו בחייכם, מבחינת עסקאות רכישה. נסח טאבו הוא בין הפרטים הרבים שנכנסים לתמונה כאשר שוקלים לרכוש דירה. זהו לכאורה פרט טכני קטן, אך הוא למעשה חשוב ביותר. מדוע?

אתגר רכישת הדירה הראשונה

אם אתם הורים שמעוניינים לרכוש דירה ראשונה, אתם עומדים בפני נושא שהוא גם מורכב וגם חדש לכם. אחת העצות שסביר שתקבלו ובצדק, היא לבדוק בשלב מוקדם ככל הניתן את נסח הטאבו. נסח טאבו הוא למעשה רישום סופי לגבי כמה היבטים מרכזיים וחשובים בנוגע לנכס. לכן מובן מדוע לא רוכשים דירה, לפני שבודקים אותו. נסח הטאבו משמעותי, גם בהתנהלות מול בנקים לשם קבלת משכנתא על הנכס.

כמה הגדרות בסיסיות

נושא נסח הטאבו סך הכול לא מורכב במיוחד, אך חיוני שתכירו לפחות את הנקודות הבאות לגביו:

  • מרשם המקרקעין – זהו הרישום הראשי של מקרקעין במדינת ישראל.
  • מי מנהל זאת? – הגוף הממשלתי שנהוג לכנות בשם "הטאבו", הוא למעשה הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין במשרד המשפטים.
  • איך משיגים נסח טאבו? – ניתן לקבל נסח טאבו בהגעה למשרד הממשלתי שמטפל בכך או דרך האינטרנט – הדרך הקלה והמהירה יותר. כל אחד רשאי להוציא נכס טאבו והתהליך קל ומהיר. גם עלותו נמוכה למדי (אגרה של עשרות ש”ח). אך הוא דורש כמובן שתדעו את הפרטים על המיקום המדויק של הנכס. פירוש הדבר פרטי מספר גוש, חלקה ותת חלקה.

 

 

פרטי הרישום

במידע שתמצאו ברישום הטאבו כלולים פרטים מסוגים רבים, אך בעיקר סוגי הפרטים הבאים:

  • פרטי בעלות – מי הבעלים הנוכחיים של הנכס.
  • הערות אזהרה – למשל לגבי עיקול על הנכס או היותו משועבד במסגרת לקיחת משכנתא.
  • הערות מסוגים נוספים – למשל לגבי התחייבות של קונה לעסקת רכישה של הנכס.

כמה טיפים שימושיים

הטיפים הבאים, עשויים לסייע לכם ולצמצם את הטעויות שתעשו בנושא זה:

  • סוגי נסחים שונים – נסח טאבו רגיל, מציג מידע על נכס ספציפי במצבו הנוכחי. אך יש עוד סוגי נסח שחשוב להכיר: "נסח היסטורי" מציג גם את היסטוריית הרישום לגבי הנכס. “נסח מרוכז" מציג ביחד, את פרטי כל הדירות בבית משותף.
  • לבדוק גם בסוף – כדאי לבדוק את נסח הטאבו לא רק בהתחלה, אלא גם ממש לפני רכישת הנכס. זאת, בכדי לוודא שלא בוצעו שינויים, ביחס למצב נסח הטאבו כפי שבדקתם אותו בהתחלה. כמובן, לאחר רכישת הדירה, חשוב ששינוי הבעלות יתועד גם הוא בטאבו.
  • טעויות ברישום – ברישום טאבו עשויות גם לחול טעויות שונות וחשוב לשים לב לכך.

הקונטקסט של ניהול סיכונים

הקונטקסט הרחב יותר של נושא זה, מתחבר גם לניהול סיכונים. מדוע ומה זה אומר? כפי שציינו בהתחלה, רכישת דירה היא עסקה גדולה במיוחד. פרטים קטנים סביבה, עשויים להוביל להבדלים גדולים בסכומי הכסף שתצטרכו להוציא. טעויות שונות עשויות להוביל להפסדים, נזקים כספיים ועוגמת נפש רבה. יש סביב נושא זה גם "חאפרים" ורמאים ולא פעם, מי שמוכר דירה לא מציג את כל המידע החשוב לגביה. בנוסף, בהמשך תהליך הרכישה ואולי גם השיפוץ, מתגלות לא פעם הפתעות שמובילות להוצאות לא מתוכננות. כך שכדאי לגשת לנושא רכישת דירה בזהירות ועם מחשבה רבה. בכלל זה, כדאי לחשוב בגישה של "ניהול סיכונים". פירוש הדבר, לנסות ללמוד מראש את הסיכונים ולתכנן כיצד להתמודד איתם ולצמצם את נזקיהם האפשריים. למשל, באמצעות מידע חיוני כגון המידע שזמין עבורכם בנסח טאבו.

לסיכום

נסח הטאבו הוא מסמך פשוט וקל להשגה, אשר יסייע לכם מאוד.

מאמרים נוספים

על הורים וילדים

נגישות